Slovensko-maďarský plynovod spustia do prevádzky asi až začiatkom júla

16.03.2015 Bratislava

Bratislava 16. marca (TASR) - Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie spustia do prevádzky asi až v júli tohto roka. "Po úspešnom ukončení testovania a všetkých procedúr na maďarskej strane očakávame spustenie do prevádzky začiatkom júla," uviedol pre TASR hovorca spoločnosti eustream, a. s., Vahram Chuguryan.

Testovanie plynovodu sa podľa neho zatiaľ nerealizovalo. "Na slovenskej strane sú na testovaciu prevádzku vytvorené všetky podmienky, tak legislatívneho, ako aj technického a fyzického charakteru. Eustream je kedykoľvek pripravený prijať nominácie 'shipperov' a realizovať prepravu. V spolupráci s maďarským partnerom sme v štádiu prípravy pravidiel Open Season. Vyhlásenie Open Season očakávame najneskôr v apríli," doplnil.

Ukončenie výstavby slovenskej časti plynovodného prepojenia spájajúceho plynárenské sústavy Slovenska a Maďarska oznámila spoločnosť Eustream ešte 27. marca 2014. "Potrubie na slovenskej strane, výstavba ktorého sa začala na jar minulého roka, je už naplnené plynom na prevádzkový tlak," informoval pred približne rokom Chuguryan.

Úspešné tlakové skúšky podľa neho ukázali, že všetky zvary a ostatné technické práce boli vyhotovené kvalitne, plynovod je pripravený na použitie a po finálnom prepojení na maďarskú časť sa môže začať spoločná testovacia prevádzka.

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov bude mať dĺžku 110,7 kilometra, z toho 92,1 km na území Maďarska a 18,6 km na slovenskom území.

Výstavba plynovodného prepojenia sa podľa Chuguryana v rámci SR realizovala v katastrálnych územiach deviatich obcí, a to v katastri obce Veľké Zlievce, Malé Zlievce, Olováry, Glabušovce, Zombor, Kiarov, Želovce, Záhorce a Slovenské Ďarmoty.

Medzištátne prepojenie prepravných sústav Slovenska a Maďarska je prioritou nielen pre Eustream a jeho maďarského partnera, ale aj pre národné vlády a Európsku komisiu. Finančná podpora v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu (EEPR) je 30 miliónov eur. Celkové plánované investičné náklady prevyšujú sumu 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane približne 21 miliónov eur.
 

Vyberte región